čtvrtek 7. října 2010

Dějiny bankovnictví 4. část

Po roce 1400, se politické síly otočily proti metodám italským bankéřům svobodného podnikání. V roce 1401 král Martin z Aragonu je vypudil. V roce 1409 Jindřich IV z Anglie jim zakázal čerpat jakýkoli zisk z jeho králoství. V roce 1409 Vlámové uvěznili a vyhostili Janovské bankéře. V roce 1410 byli všichni italští obchodníci vyhostěni z Paříže. V roce 1401, byla založena Barcelonská banka. V roce 1407 byla založena banka Svatého Jiří v Janově. V roce 1403 bylo legální účtovan úrok z úvěru i přes tradiční zákaz lichvy ze strany církve. Italské banky jako Lombards, kteří měli agenty v hlavních ekonomických centrech Evropy, začli vybírat poplatky za úvěry. Právník a teolog Lorenzo di Antonio Ridolfi vyhrál soudní spor, kde uplatňoval úroky po Florenské vládě. V roce 1413, Giovanni di Bicci de’Medici se stal hlavním bankéřem papeže. V roce 1440 Gutenberg investoval do moderní tiskárny, kdy Evropa už znala papírové peníze z Číny. Úprava knihtiskové metody byla upravena, Leonardo Da Vincim mimo jiné, pro ražbu mincí a to o dvě stě let dřívě, než vůbec byli první papírové bankovky v Evropě tištěny. Od roku 1390 byl velký nedostatek střibra po celé Evropě, kromě Benátek. Stříbrné doly v Kutné Hoře začli pomalu upadat v roce 1370 a král Zikmund je roku 1422 úplně zavřel. Od roku 1450 skoro všechny mincovny severozápadní Evropy se zavíraly díky nedostatku stříbra. Poslední penězoměnec v hlavním francouzském přístavu Dieppe zkrachoval v roce 1446. V roce 1455 Turci obsadili srbské stříbrné doly a roku 1460 ukořistili poslední bosenský důl. Poslední benátský groš byl ražen roku 1462. Několik Benátských bank zkrachovalo a také banka Strizzi ve Florencii, druhá největší ve městě. I malý obnos drobných se stal vzácný.

Dějiny bankovnictví západu


Církev oficiálně zakazovala lichvu, a znovu připomínala, že brát úrok z půjčky peněz je hřích. Vývoj podvojného účetnictví byl silný argument k legitimitě a integritě zisku podniku. První důkaz účetnictví začíná ve 13. století, knihy Farolfiho podniku z Florencie, který byl obchodník a jeho sídlo bylo v Nimes. Jeho účetní knihy vypovídají o tom, že byl i lichvář a arcibiskup Arles byl jeho největším zákazníkem. Musel mít také krytí ze strany Florentské církve, díky zákazu lichvy, protože nebylo proti němu vznesen ani jeden přestupek za lichvu, i když sám arcibiskup si půjčoval peníze od Farolfiho na 15 procent ročně.
Bankovnictví v moderním slova smyslu lze vysledovat do středověké a raně renesanční Itálie, bohatá města na severu, jako je Florencie, Benátky a Janov. Bankéřské rodiny jako Bardi a Peruzzi dominují bankovnictví v 14. století ve Francii a zakládají mnoho poboček v jiných částech Evropy. Snad nejslavnější banka byla Medici, založená Giovannim Medici v roce 1397.

Moderní západní ekonomické a finanční historii je obvykle stopován zpátky do kavárny v Londýně. [Pochvalná zmínka potřebovala] v Londýně Royal Exchange byla založena v roce 1565. V té době již byly penězoměnců tzv. bankéři, ačkoli termín "banka", obvykle odkazoval se na jejich kanceláře, a nenesl znamenat, že to dělá dnes. Tam byl také hierarchické pořadí mezi odborníky, na vrcholu byli bankéři, kteří se obchodu s hlavami států, vedle města byly výměny, a na dně byly zastaváren či "Lombard" 's. Některá evropská města mají dnes ulice Lombard, kde byla umístěna pěšce shop. Moderní ekonomie a finanční dějiny jsou většinou spojovány s obchody s kávou v Londýně. Londýnská královská burza byla založena roku 1565. V té době, už lichváři byli nazýváni bankéři, ale spíše to mířilo významem k jejich kancelářím (slovo banka znamená lavice, poznámka překladatele) a nepoužívalo se s významem jako dnes. Také existovala hiearchie mezi bankéři, na vrcholu byli bankéři, kteří obchodovali s hlavami států, pak byli bankéři, kteří obchodovali s městy a na dně byli zástavárníci „Lombards“. Některá města Evropy ještě dnes mají názvy ulic pojmenovány Lombard podle zástaváren, které byli v této ulici umístěny.

Po obležení Antwerp, obchod se přestěhoval do Amsterdamu. V roce 1609 byla založena Amsterdamsche Wisselbank (Amstrdamská burzovní banka) a udělala Amsterdam finančním centrem světa, až do průmyslové revoluce.
Bankovní úřady se obvykle nacházeli v blízkosti centra obchodu, a na konci 17. století, největší centra pro obchodování byly přístavy v Amsterdamu, Londýně a Hamburku. Jednotlivci se mohli podílet na lukrativním obchodu s Indií a nákupu směnek od těchto bank, ale cena byla závisla na návratu lodi (která často nedorazila na čas) a na nákladu které veze (které často nebylo podle plánu). Komodity na trhu byla velmi nestabilní z tohoto důvodu, a také pro mnoho válek, které vedly k zabavení nákladu a ztráty lodí.

Žádné komentáře: